MarksRiser
MarksRiser
Physics-Transverse & Longitudinal Waves

NEET Physics Transverse & Longitudinal Waves MCQ Question

Type: MCQ-numerical-Easy-Class 11

What is the speed of longitudinal waves in a medium where the bulk modulus is 2.5 x 10^9 N/m² and the density is 2500 kg/m³?

A

1000 m/s

B

500 m/s

C

2000 m/s

D

2500 m/s

Correct Answer

Option A

Detailed Explanation

Using v = sqrt(B/ρ) for longitudinal waves, where B is bulk modulus and ρ is density. Substituting B = 2.5 x 10^9 N/m² and ρ = 2500 kg/m³ gives v = sqrt(2.5 x 10^9 / 2500) = 1000 m/s.

Found an issue with this question?