Physics-Wave Motion
NEET Physics Wave Motion MCQ Question
Type: MCQ-numerical-Hard-Class 11
A wave travels along a stretched string with the wave equation y(x, t) = a sin(kx - ωt). If the angular wave number k is 4 rad/m, what is the wavelength of the wave?
A
1.57 m
B
0.5 m
C
0.785 m
D
2 m
Correct Answer
Option A
Detailed Explanation
The wavelength λ is related to the angular wave number k by the equation λ = 2π/k. Substituting k = 4 rad/m gives λ = 2π/4 = 1.57 m.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from Wave Motion
More from
A diagram shows a wave in a solid medium with particles oscillating perpendicular to the direction of wave propagation. Which type of wave is being de...
Transverse & Longitudinal WavesPhysics
Which of the following combinations about transverse and longitudinal waves is correct?
Transverse & Longitudinal WavesPhysics
Which of the following statements about transverse and longitudinal waves is correct?
Transverse & Longitudinal WavesPhysics