NEET 2014 Physics Average Velocity MCQ Question
A particle is moving such that its position coordinates (x, y) are (2m, 3m) at time t = 0; (6m, 7m) at time t = 2 s and (13m, 14m) at time t = 5 s. Average velocity vector v̅ₐᵥ from t = 0 to t = 5 s is
1/5 (13î + 14ĵ)
7/3 (î + ĵ)
2 (î + ĵ)
11/5 (î + ĵ)
Correct Answer
Detailed Explanation
The average velocity is calculated by taking the change in position over the change in time. From t = 0 to t = 5 s, the change in position is (13 - 2, 14 - 3) = (11, 11). Dividing by the time interval 5 s gives the average velocity vector as 1/5 (11î + 11ĵ) = 1/5 (13î + 14ĵ).
Found an issue with this question?
Related Questions
More from Kinematics
A ball is thrown vertically downward with a velocity of 20 m/s from the top of a tower. It hits the ground after some time with a velocity of 80 m/s. ...
A particle has initial velocity (3î + 4ĵ) and has acceleration (0.4î + 0.3ĵ). Its speed after 10 s is
A ball is dropped from a height h at t = 0 starting from rest. After 6 seconds another ball is thrown downwards from the same platform with a speed v....
More from 2014
A man whose father was colour blind marries a woman who had a colour blind mother and normal father. What percentage of male children of this couple w...
Europium is
A beam of light of λ = 600 nₘ from a distant source falls on a single slit 1 mm wide and the resulting diffraction pattern is observed on a screen 2 m...