AIPMT PRELIMS 2010 Physics Free Fall MCQ Question
A ball is dropped from a height h at t = 0 starting from rest. After 6 seconds another ball is thrown downwards from the same platform with a speed v. The two balls meet at t = 18 s. What is the value of v? (Take g = 10 m/s²)
60 m/s
75 m/s
55 m/s
40 m/s
Correct Answer
Detailed Explanation
The first ball falls for 18 seconds, covering a distance of 1/2 × g × 18². The second ball falls for 12 seconds, covering a distance of v × 12 + 1/2 × g × 12². Setting these distances equal gives v = 75 m/s.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from 2010
Consider the following four statements (a–d) regarding kidney transplant and select the two correct ones out of these. a. Even if a kidney transplant...
Which one of the following statements is correct with respect to AIDS?
A capillary tube of radius r is immersed in water and water rises in it to a height h. The mass of water in the capillary tube is 5 g. Another capilla...