STANDARDPhysics-Alternating Current
STANDARD Physics Power Factor MCQ Question
Type: MCQ-numerical-Medium-Class 12
The power factor of the circuit as shown in figure is
A
0.2
B
0.4
C
0.8
D
0.6
Correct Answer
Option C
Detailed Explanation
Resistance of the circuit, R = R₁ + R₂ = 40 Ω + 40 Ω = 80 Ω. Impedance of the circuit, Z = √(R² + (Xc - Xl)²) = √(80² + (40 - 100)²) = 100 Ω. Power factor = R/Z = 80/100 = 0.8.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from
In an AC circuit, the power factor is given by cosφ, where φ is the phase difference between voltage and current. If the rms voltage is 220 V, rms cur...
Power in AC CircuitsPhysics
What is the term used to describe the phase relationship factor between voltage and current in an AC circuit?
AC VoltagePhysics
In the context of an LC circuit, which of the following statements about energy oscillation and conservation is correct?
(general)Physics