STANDARD Physics Potential Energy MCQ Question
The potential energy of a spring when stretched through a distance x is 10 J. What is the amount of work done on the same spring to stretch it through an additional distance x?
10 J
20 J
30 J
40 J
Correct Answer
Detailed Explanation
The potential energy of the spring when stretched through a distance x is U = 1/2 kx² = 10 J. When stretched to 2x, the potential energy becomes U' = 1/2 k(2x)² = 40 J. The work done is the change in potential energy: U' - U = 40 - 10 = 30 J.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from Work, Energy and Power
A body of mass 1 kg begins to move under the action of a time dependent force F = (2t î + 3t² ĵ)N, where î and ĵ are unit vectors along x and y ax...
A particle acted upon by constant forces 4î + ĵ − 3k̂ and 3î + ĵ − k̂ is displaced from the point î + 2ĵ + k̂ to point 5î + 4ĵ + k̂. The total...
More from
Which of the following statements about power is correct?
Assertion (A): The work-energy theorem is an integral form of Newton's second law. | Reason (R): The work-energy theorem involves an integral over an ...
Assertion (A): The dot product of two vectors is zero when the vectors are perpendicular. | Reason (R): The scalar product of two vectors is the produ...