STANDARD Physics Potential Energy MCQ Question
A ball bounces to 80% of its original height. What fraction of its potential energy is lost in each bounce?
0.20
0.60
0.40
1
Correct Answer
Detailed Explanation
Let the ball is dropped from height h. Initial potential energy = mgh. Potential energy after first bounce = mg × 80% of h = 0.80 mgh. Potential energy lost in each bounce = 0.20 mgh. Fraction of potential energy lost in each bounce = 0.20 mgh / mgh = 0.20.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from Work, Energy and Power
A body of mass 1 kg begins to move under the action of a time dependent force F = (2t î + 3t² ĵ)N, where î and ĵ are unit vectors along x and y ax...
A particle acted upon by constant forces 4î + ĵ − 3k̂ and 3î + ĵ − k̂ is displaced from the point î + 2ĵ + k̂ to point 5î + 4ĵ + k̂. The total...
More from
Which of the following statements about power is correct?
Assertion (A): The work-energy theorem is an integral form of Newton's second law. | Reason (R): The work-energy theorem involves an integral over an ...
Assertion (A): The dot product of two vectors is zero when the vectors are perpendicular. | Reason (R): The scalar product of two vectors is the produ...