STANDARD Chemistry Molarity MCQ Question
Calculate molarity of 63% w/w HNO₃ solution if density is 1.4 g/mL.
14 M
12 M
10 M
8 M
Correct Answer
Detailed Explanation
63% nitric acid by mass means that mass of nitric acid = 63 g. Mass of solution = 100 g. Molar mass of HNO₃ = 63 g/mol. Moles of HNO₃ = 1 mole. Density of solution = 1.4 g/mL. Volume of solution = 100 g / 1.4 g/mL = 71.428 mL = 0.071428 L. Molarity of solution = Moles of solute / Volume of solution in L = 1.0 / 0.071428 = 14 M.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from Solutions
A 5% solution (by mass) of cane sugar in water has freezing point of 271 K and freezing point of pure water is 273.15 K. The freezing point of a 5% so...
Elevation in the boiling point for 1 molal solution of glucose is 2 K. The depression in the freezing point for 2 molal solution of glucose in the sam...
What amount of CaCl₂ (i = 2.47) is dissolved in 2 litres of water so that its osmotic pressure is 0.5 atm at 27°C?
More from
Calculate the total vapour pressure of an ideal solution at a certain temperature if the mole fraction of component 1 is 0.4, its vapour pressure in p...
A solution is made by mixing 200 g of ethanol (C2H5OH) with 300 g of water. If the vapor pressure of pure water at the same temperature is 24 mmHg and...