STANDARD Chemistry Molality MCQ Question
The density of 2M aqueous solution of NaOH is 1.28 g/cm³. The molality of the solution is [Given that molecular mass of NaOH = 40 g mol⁻¹]
1.20 m
1.56 m
1.67 m
1.32 m
Correct Answer
Detailed Explanation
Density = 1.28 g/cc, Concentration of solution = 2 M. Molar mass of NaOH = 40 g mol⁻¹. Mass of solute = 80 g, Mass of solvent = 1200 g. Molality = (80/40) / (1200/1000) = 1.67 m.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from Solutions
A 5% solution (by mass) of cane sugar in water has freezing point of 271 K and freezing point of pure water is 273.15 K. The freezing point of a 5% so...
Elevation in the boiling point for 1 molal solution of glucose is 2 K. The depression in the freezing point for 2 molal solution of glucose in the sam...
What amount of CaCl₂ (i = 2.47) is dissolved in 2 litres of water so that its osmotic pressure is 0.5 atm at 27°C?
More from
Calculate the total vapour pressure of an ideal solution at a certain temperature if the mole fraction of component 1 is 0.4, its vapour pressure in p...
A solution is made by mixing 200 g of ethanol (C2H5OH) with 300 g of water. If the vapor pressure of pure water at the same temperature is 24 mmHg and...