STANDARD Chemistry Molarity MCQ Question
The density of a solution prepared by dissolving 120 g of urea (mol. Mass = 60 u) in 1000 g of water is 1.15 g/mL. The molarity of this solution is
1.78 M
1.02 M
2.05 M
0.50 M
Correct Answer
Detailed Explanation
Moles of solute = 120/60 = 2 moles. Mass of solution = 1000 + 120 = 1120 g. Volume of solution = 1120/1.15 = 974 mL. Molarity = (2 × 1000) / 974 = 2.05 M.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from Solutions
A 5% solution (by mass) of cane sugar in water has freezing point of 271 K and freezing point of pure water is 273.15 K. The freezing point of a 5% so...
Elevation in the boiling point for 1 molal solution of glucose is 2 K. The depression in the freezing point for 2 molal solution of glucose in the sam...
What amount of CaCl₂ (i = 2.47) is dissolved in 2 litres of water so that its osmotic pressure is 0.5 atm at 27°C?
More from
Calculate the total vapour pressure of an ideal solution at a certain temperature if the mole fraction of component 1 is 0.4, its vapour pressure in p...
A solution is made by mixing 200 g of ethanol (C2H5OH) with 300 g of water. If the vapor pressure of pure water at the same temperature is 24 mmHg and...