STANDARD Chemistry Molarity and Ion Concentration MCQ Question
How many Na⁺ ions are present in 100 mL of 0.25 M of NaCl solution?
0.025 × 10²³
1.505 × 10²²
15 × 10²²
2.5 × 10²³
Correct Answer
Detailed Explanation
The number of moles of NaCl is calculated using Molarity (M) = 0.25 mol/L and Volume (V) = 0.1 L, resulting in 0.025 mol of NaCl. Since each mole of NaCl produces one mole of Na⁺ ions, the number of Na⁺ ions is 0.025 × 6.023 × 10²³ = 1.505 × 10²².
Found an issue with this question?
Related Questions
More from Solutions
A 5% solution (by mass) of cane sugar in water has freezing point of 271 K and freezing point of pure water is 273.15 K. The freezing point of a 5% so...
Elevation in the boiling point for 1 molal solution of glucose is 2 K. The depression in the freezing point for 2 molal solution of glucose in the sam...
What amount of CaCl₂ (i = 2.47) is dissolved in 2 litres of water so that its osmotic pressure is 0.5 atm at 27°C?
More from
Calculate the total vapour pressure of an ideal solution at a certain temperature if the mole fraction of component 1 is 0.4, its vapour pressure in p...
A solution is made by mixing 200 g of ethanol (C2H5OH) with 300 g of water. If the vapor pressure of pure water at the same temperature is 24 mmHg and...