NEET Chemistry Molarity MCQ Question
1 M, 2.5 litre NaOH solution is mixed with another 0.5 M, 3 litre NaOH solution. Then find out the molarity of resultant solution
0.80 M
0 M
0.73 M
0.50 M
Correct Answer
Detailed Explanation
The total moles of NaOH = (1 M × 2.5 L) + (0.5 M × 3 L) = 4 moles. Total volume = 5.5 L. Molarity = 4 moles / 5.5 L = 0.73 M.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from Solutions
A 5% solution (by mass) of cane sugar in water has freezing point of 271 K and freezing point of pure water is 273.15 K. The freezing point of a 5% so...
Elevation in the boiling point for 1 molal solution of glucose is 2 K. The depression in the freezing point for 2 molal solution of glucose in the sam...
What amount of CaCl₂ (i = 2.47) is dissolved in 2 litres of water so that its osmotic pressure is 0.5 atm at 27°C?
More from
Calculate the total vapour pressure of an ideal solution at a certain temperature if the mole fraction of component 1 is 0.4, its vapour pressure in p...
A solution is made by mixing 200 g of ethanol (C2H5OH) with 300 g of water. If the vapor pressure of pure water at the same temperature is 24 mmHg and...