NEET Chemistry Molarity MCQ Question
The molar concentration of Cl⁻ ions in a solution obtained by mixing 300 mL of 0.3 M NaCl and 200 mL of 0.4 M BaCl₂ is
0.9 M
5 M
0.25 M
0.5 M
Correct Answer
Detailed Explanation
The total moles of Cl⁻ from NaCl = 0.3 × 0.3 = 0.09 moles, and from BaCl₂ = 0.4 × 0.2 × 2 = 0.16 moles. Total volume = 0.5 L. Molarity = (0.09 + 0.16) / 0.5 = 0.5 M.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from Solutions
A 5% solution (by mass) of cane sugar in water has freezing point of 271 K and freezing point of pure water is 273.15 K. The freezing point of a 5% so...
Elevation in the boiling point for 1 molal solution of glucose is 2 K. The depression in the freezing point for 2 molal solution of glucose in the sam...
What amount of CaCl₂ (i = 2.47) is dissolved in 2 litres of water so that its osmotic pressure is 0.5 atm at 27°C?
More from
Calculate the total vapour pressure of an ideal solution at a certain temperature if the mole fraction of component 1 is 0.4, its vapour pressure in p...
A solution is made by mixing 200 g of ethanol (C2H5OH) with 300 g of water. If the vapor pressure of pure water at the same temperature is 24 mmHg and...