MarksRiser
MarksRiser
Chemistry-Rate of Reaction

NEET Chemistry Rate of Reaction MCQ Question

Type: MCQ-numerical-Medium-Class 12

For a zero-order reaction with an initial concentration [R]₀ of 0.5 mol L⁻¹ and a rate constant k of 0.1 mol L⁻¹ s⁻¹, what will be the concentration of R after 2 seconds?

A

0.3 mol L⁻¹

B

0.7 mol L⁻¹

C

0.1 mol L⁻¹

D

0.5 mol L⁻¹

Correct Answer

Option A

Detailed Explanation

For a zero-order reaction, concentration [R] after time t is calculated using [R] = [R]₀ - kt. Substituting [R]₀ = 0.5 mol L⁻¹, k = 0.1 mol L⁻¹ s⁻¹, and t = 2 s, we get [R] = 0.5 - (0.1 × 2) = 0.3 mol L⁻¹.

Found an issue with this question?