AIPMT PRELIMS 2010 Chemistry Gibbs Free Energy MCQ Question
For the reduction of silver ions with copper metal, the standard cell potential was found to be +0.46 V at 25°C. The value of standard Gibbs energy, ΔG⁰ will be (F = 96500 C mol⁻¹)
−98.0 kJ
−89.0 kJ
−79.0 kJ
−44.5 kJ
Correct Answer
Detailed Explanation
The standard Gibbs energy change can be calculated using the formula ΔG⁰ = −nFE⁰. Here, n = 2 (number of electrons transferred), F = 96500 C mol⁻¹, and E⁰ = 0.46 V. Substituting these values gives ΔG⁰ = −(2)(96500)(0.46) = −89.0 kJ.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from Electrochemistry
More from 2010
Consider the following four statements (a–d) regarding kidney transplant and select the two correct ones out of these. a. Even if a kidney transplant...
Which one of the following statements is correct with respect to AIDS?
A capillary tube of radius r is immersed in water and water rises in it to a height h. The mass of water in the capillary tube is 5 g. Another capilla...