STANDARD Physics Wheatstone Bridge MCQ Question
In a Wheatstone's network, P = 2 Ω, Q = 2 Ω, R = 2 Ω and S = 3 Ω. The resistance with which S is to be shunted in order that the bridge may be balanced is
1 Ω
2 Ω
4 Ω
6 Ω
Correct Answer
Detailed Explanation
Let x be the resistance shunted with S for the bridge to be balanced. For a balanced Wheatstone's bridge, the ratio of resistances in one pair of opposite arms is equal to the ratio in the other pair. Solving the equations gives x = 6 Ω.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from Current Electricity
More from
Consider a diagram showing a rectangular slab of length \( l \) and area of cross-section \( A \). If the resistance \( R \) of the slab is given by t...
Assertion (A): The equivalent emf of two cells in parallel is the sum of their emfs divided by the sum of their internal resistances. | Reason (R): Th...
Which of the following statements best defines when a conducting material obeys Ohm's law?