STANDARD Physics Wheatstone Bridge MCQ Question
In the shown figure, bridge is balanced, the current flowing through 2 Ω resistance is
10/7 A
11/7 A
13/7 A
8/7 A
Correct Answer
Detailed Explanation
Let I be the current flowing through PQR then the current flowing through PSR is (2 − I) A. Now since, galvanometer shows no deflection then the voltage through arm PQR is same as the voltage through arm PSR. I(4 + 2) = (2 − I) (10 + 5) ⇒ 6I = 30 − 15 I ⇒ 21I = 30 ⇒ I = 30/21 = 10/7 A. Hence the current through 2 Ω resistor is 10/7 A.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from Current Electricity
More from
Consider a diagram showing a rectangular slab of length \( l \) and area of cross-section \( A \). If the resistance \( R \) of the slab is given by t...
Assertion (A): The equivalent emf of two cells in parallel is the sum of their emfs divided by the sum of their internal resistances. | Reason (R): Th...
Which of the following statements best defines when a conducting material obeys Ohm's law?