STANDARD Physics Ammeter MCQ Question
The range of voltmeter of resistance 300 Ω is 5 V. The resistance to be connected to convert it into an ammeter of range 5 A is
1 Ω in series
1 Ω in parallel
0.1 Ω in series
0.1 Ω in parallel
Correct Answer
Detailed Explanation
A voltmeter is a galvanometer having a high resistance connected in series with it. The current through the galvanometer is Iₑ = 5/300 Ω = 1/60 A. An ammeter is a galvanometer having a low resistance connected in parallel with it. The shunt resistance S is determined from Iₑ/(I - Iₑ) = S/G. For I = 5 A, we get S = 1 Ω.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from Current Electricity
More from
Consider a diagram showing a rectangular slab of length \( l \) and area of cross-section \( A \). If the resistance \( R \) of the slab is given by t...
Assertion (A): The equivalent emf of two cells in parallel is the sum of their emfs divided by the sum of their internal resistances. | Reason (R): Th...
Which of the following statements best defines when a conducting material obeys Ohm's law?