STANDARD Physics Galvanometer MCQ Question
A galvanometer coil has a resistance of 15 Ω and the metre shows full scale deflection for a current of 4 mA. To convert the meter into a voltmeter of range 0 to 18 V, the required resistance is
5885 Ω in series
4485 Ω in series
5885 Ω in parallel
4485 Ω in parallel
Correct Answer
Detailed Explanation
The galvanometer can be transformed into a voltmeter by applying a high resistance in series. If the series resistance is R, then total resistance in circuit = (15 + R) Ω. Now, 15 + R = V/I = 18/(4×10⁻³) = 4500 Ω. Therefore, R = 4500 - 15 = 4485 Ω.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from Current Electricity
More from
Consider a diagram showing a rectangular slab of length \( l \) and area of cross-section \( A \). If the resistance \( R \) of the slab is given by t...
Assertion (A): The equivalent emf of two cells in parallel is the sum of their emfs divided by the sum of their internal resistances. | Reason (R): Th...
Which of the following statements best defines when a conducting material obeys Ohm's law?