STANDARD Physics RMS Values MCQ Question
If V = 100 sin(100t) V and I = 100 sin(100t + π/3) mA are the instantaneous values of voltage and current, then the rms values of voltage and current are respectively
70.7 V, 70.7 mA
70.7 V, 70.7 A
141.4 V, 141.4 mA
100 V, 100 mA
Correct Answer
Detailed Explanation
The rms value of voltage is calculated as V₀/√2 = 100/√2 = 70.7 V. Similarly, the rms value of current is I₀/√2 = 100/√2 = 70.7 mA.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from
In an AC circuit, the power factor is given by cosφ, where φ is the phase difference between voltage and current. If the rms voltage is 220 V, rms cur...
What is the term used to describe the phase relationship factor between voltage and current in an AC circuit?
In the context of an LC circuit, which of the following statements about energy oscillation and conservation is correct?