STANDARD Physics AC Voltage MCQ Question
The relation between an ac voltage source and time in SI units is V = 120 sin(100 πt) cos(100 πt) V. The value of peak voltage and frequency will be respectively
120 V and 100 Hz
120/√2 V and 100 Hz
60 V and 200 Hz
60 V and 100 Hz
Correct Answer
Detailed Explanation
Using the identity sin(2θ) = 2sinθcosθ, the equation becomes V = 60 sin(200 πt) V, indicating a peak voltage of 60 V and frequency of 100 Hz.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from
In an AC circuit, the power factor is given by cosφ, where φ is the phase difference between voltage and current. If the rms voltage is 220 V, rms cur...
What is the term used to describe the phase relationship factor between voltage and current in an AC circuit?
In the context of an LC circuit, which of the following statements about energy oscillation and conservation is correct?