STANDARDPhysics-Energy and Power
STANDARD Physics Mass-Energy Equivalence MCQ Question
Type: MCQ-numerical-Medium-Class 11
How much mass has to be converted into energy to produce electric power of 500 MW for one hour?
A
2 × 10⁻⁵ kg
B
1 × 10⁻⁵ kg
C
3 × 10⁻⁵ kg
D
4 × 10⁻⁵ kg
Correct Answer
Option A
Detailed Explanation
Using E = mc², the energy produced is E = P × t = 5 × 10⁸ × 3600 = 18 × 10¹¹ J. Solving for mass, m = E/c² = 18 × 10¹¹ / (9 × 10¹⁶) = 2 × 10⁻⁵ kg.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from
Which of the following statements about power is correct?
PowerPhysics
Assertion (A): The work-energy theorem is an integral form of Newton's second law. | Reason (R): The work-energy theorem involves an integral over an ...
Work-Energy TheoremPhysics
Assertion (A): The dot product of two vectors is zero when the vectors are perpendicular. | Reason (R): The scalar product of two vectors is the produ...
(general)Physics