STANDARDPhysics-Errors and Measurements
STANDARD Physics Percentage Error MCQ Question
Type: MCQ-numerical-Medium-Class 11
Percentage errors in the measurement of mass and speed are 2% and 3% respectively. The error in the estimation of kinetic energy obtained by measuring mass and speed will be
A
8%
B
2%
C
12%
D
10%
Correct Answer
Option A
Detailed Explanation
The kinetic energy K is given by K = 1/2 mv². The percentage error in K is calculated as ΔK/K × 100 = Δm/m × 100 + 2Δv/v × 100 = 2% + 2×3% = 8%.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from
Which of the following equations for a physical quantity is dimensionally consistent?
Physical QuantitiesPhysics
In an experiment to find out the diameter of wire using screw gauge, the following observation were noted:
MeasurementsPhysics
Match Column-I with Column-II. Column-I Column-II (a) Surface area of a cube (i) 1.688 g/cm³ (b) Volume of a cube (ii) 373.7 m³ (...
Significant FiguresPhysics