STANDARD Physics Error Analysis MCQ Question
Measure of two quantities along with the precision of respective measuring instrument is A = 2.5 m s⁻¹ ± 0.5 m s⁻¹, B = 0.10 s ± 0.01 s. The value of AB will be
(0.25 ± 0.08) m
(0.25 ± 0.8) m
(0.25 ± 0.05) m
(0.25 ± 0.135) m
Correct Answer
Detailed Explanation
The value of AB is calculated using the formula AB = (2.5 m s⁻¹)(0.10 s) = 0.25 m. The error is calculated using the formula Δ(AB)/AB = ΔA/A + ΔB/B, resulting in an error of 0.08 m. Therefore, the value of AB is (0.25 ± 0.08) m.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from Units and Measurements
More from
Which of the following equations for a physical quantity is dimensionally consistent?
In an experiment to find out the diameter of wire using screw gauge, the following observation were noted:
Match Column-I with Column-II. Column-I Column-II (a) Surface area of a cube (i) 1.688 g/cm³ (b) Volume of a cube (ii) 373.7 m³ (...