STANDARDPhysics-Thermodynamics
STANDARD Physics Specific Heat Ratios MCQ Question
Type: MCQ-numerical-Medium-Class 11
1 mole of a gas with γ = 7/5 is mixed with 1 mole of gas with γ = 5/3, the value of γ of the resulting mixture of
A
7/5
B
2/5
C
3/2
D
12/7
Correct Answer
Option C
Detailed Explanation
The mixture of gases can be treated as an average of their specific heat ratios. The resulting γ is calculated using the formula for mixtures, resulting in γ = 3/2.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from
What is the enthalpy change associated with the atomization of dihydrogen (H2)?
(general)Physics
For a strongly endothermic reaction, what is the expected value of the equilibrium constant K?
(general)Physics
For an adiabatic expansion of an ideal gas, if the initial internal energy is 500 J and the work done on the system is -200 J, what is the final inter...
Isothermal & Adiabatic ProcessesPhysics