STANDARD Physics Bulk Modulus MCQ Question
The average depth of Indian ocean is about 3000 m. The fractional compression, ΔV/V of water at the bottom of the ocean is (Given : Bulk modulus of the water = 2.2 × 10⁹ N m⁻² and g = 10 m s⁻²)
0.82%
0.91%
1.39%
1.24%
Correct Answer
Detailed Explanation
The pressure exerted by a 3000 m column of water on the bottom layer is P = hρg = 3000 m × 1000 kg m⁻³ × 10 m s⁻² = 3 × 10⁷ N m⁻². Fractional compression ΔV/V is given by ΔV/V = P/B = 3 × 10⁷ N m⁻² / 2.2 × 10⁹ N m⁻² = 1.36 × 10⁻² = 1.36%.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from
Four rods of same material with different radii r and length are used to connect two reservoirs of heat at different temperatures. Which one will cond...
Match Column-I with Column-II. Column-I Column-II (a) Kelvin scale (i) 0 K (b) Water as coolant (ii) Heats up slowly (c) Heat of vaporisa...
What is the SI unit of specific heat capacity?