STANDARD Physics Bulk Modulus MCQ Question
The bulk modulus of water if its volume changes from 100 litre to 99.5 litre under a pressure of 100 atm is (Take 1 atm = 10⁵ N m⁻²)
2 × 10⁷ N m⁻²
2 × 10⁸ N m⁻²
2 × 10⁹ N m⁻²
2 × 10¹⁰ N m⁻²
Correct Answer
Detailed Explanation
According to the definition of bulk modulus, B = ΔP / (ΔV/V). The pressure change is 100 atm = 10⁷ N m⁻². The volume change is 0.5 litre out of 100 litre, so ΔV/V = 0.005. Thus, B = 2 × 10⁹ N m⁻².
Found an issue with this question?
Related Questions
More from Properties of Matter
More from
Four rods of same material with different radii r and length are used to connect two reservoirs of heat at different temperatures. Which one will cond...
Match Column-I with Column-II. Column-I Column-II (a) Kelvin scale (i) 0 K (b) Water as coolant (ii) Heats up slowly (c) Heat of vaporisa...
What is the SI unit of specific heat capacity?