STANDARD Physics Simple Harmonic Motion MCQ Question
A trolley of mass 3 kg, as shown in figure, is connected to two identical springs, each of spring constant 600 N m⁻¹. If the trolley is displaced from its equilibrium position by 5 cm and released, the maximum speed of the trolley is
0.5 m s⁻¹
1 m s⁻¹
2 m s⁻¹
3 m s⁻¹
Correct Answer
Detailed Explanation
In the given figure, two identical springs are connected in parallel. The effective spring constant is k_eff = 2k = 2 × 600 N m⁻¹ = 1200 N m⁻¹. Here, Amplitude, A = 5 cm = 0.05 m, m = 3 kg. Angular frequency of oscillation ω = √(k_eff/m) = √(1200 N m⁻¹/3 kg) = 20 s⁻¹. Maximum speed, v_max = Aω = (0.05 m) (20 s⁻¹) = 1 m s⁻¹.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from
Assertion (A): The acceleration in simple harmonic motion is always directed towards the mean position. | Reason (R): In simple harmonic motion, accel...
What is the relationship between the driving frequency and the amplitude of an oscillator in Simple Harmonic Motion?
What happens to the mechanical energy of a damped oscillator during its motion?