STANDARD Physics Pulley Systems MCQ Question
Two masses m₁ = 1 kg and m₂ = 2 kg are connected by a light inextensible string and suspended by means of a weightless pulley as shown in the figure. Assuming that both the masses start from rest, the distance travelled by the centre of mass in two seconds is (Take g = 10 m s⁻²)
20/9 m
40/9 m
2/3 m
1/3 m
Correct Answer
Detailed Explanation
The acceleration of the system is calculated using the formula a = (m₂ - m₁)g / (m₁ + m₂). Substituting the given values, a = (2 - 1)g / (1 + 2) = g/3. The acceleration of the centre of mass is a_CM = (m₁a₁ + m₂a₂) / (m₁ + m₂) = g/9. The distance travelled by the centre of mass in two seconds is s = 1/2 a_CM t² = 20/9 m.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from Laws of Motion
More from
A force of 600 N is applied to a 10 kg block on a horizontal surface with no friction. What is the acceleration of the block?
Match Column-I with Column-II. Column-I Column-II (a) Impulse imparted to a ball by a batsman (i) Change in momentum of the ball (b) Newton's...
A block of mass 5 kg is placed on a horizontal table and experiences a static friction force of 15 N. What is the minimum force required to start movi...