STANDARD Physics Newton's Second Law MCQ Question
A body of mass 0.4 kg starting at origin at t = 0 with a speed of 10 m s⁻¹ in the positive x-axis direction is subjected to a constant F = 8 N towards negative x-axis. The position of the body after 25 s is
− 6000 m
- 4000 m
− 8000 m
- 7000 m
Correct Answer
Detailed Explanation
The acceleration is calculated using F = ma, giving a = -20 m s⁻². Using the equation x = ut + 0.5at², the position is calculated as -6000 m.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from Laws of Motion
More from
A force of 600 N is applied to a 10 kg block on a horizontal surface with no friction. What is the acceleration of the block?
Match Column-I with Column-II. Column-I Column-II (a) Impulse imparted to a ball by a batsman (i) Change in momentum of the ball (b) Newton's...
A block of mass 5 kg is placed on a horizontal table and experiences a static friction force of 15 N. What is the minimum force required to start movi...