STANDARD Physics Centripetal Acceleration MCQ Question
A stone tied to the end of a string 100 cm long is whirled in a horizontal circle with a constant speed. If the stone makes 14 revolutions in 22 s, then the acceleration of the stone is
16 m s⁻²
4 m s⁻²
12 m s⁻²
8 m s⁻²
Correct Answer
Detailed Explanation
The radius r = 1 m. The frequency is calculated as v = 14/22 rps. The angular speed ω = 2πv = 4 rad s⁻¹. The acceleration a = ω²r = 16 m s⁻².
Found an issue with this question?
Related Questions
More from Circular Motion
A bob of mass m is suspended by a light string of length L. It is imparted a horizontal velocity v₀ at the lowest point A such that it completes a cir...
A stone tied to the end of a string of 1 m long is whirled in a horizontal circle with a constant speed. If the stone makes 22 revolutions in 44 s, wh...
In the given figure, a = 15 m s⁻² represents the total acceleration of a particle moving in the clockwise direction in a circle of radius R = 2.5 m at...