STANDARD Physics Centripetal Acceleration MCQ Question
In the given figure, a = 15 m s⁻² represents the total acceleration of a particle moving in the clockwise direction in a circle of radius R = 2.5 m at a given instant of time. The speed of the particle is

4.5 m s⁻¹
5.0 m s⁻¹
5.7 m s⁻¹
6.2 m s⁻¹
Correct Answer
Detailed Explanation
The centripetal acceleration a_c = a cos 30° = 15 × √3/2 m s⁻². Using a_c = v²/R, we find v = √(a_c × R) = √(15 × √3/2 × 2.5) ≈ 5.7 m s⁻¹.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from Circular Motion
A stone tied to the end of a string 100 cm long is whirled in a horizontal circle with a constant speed. If the stone makes 14 revolutions in 22 s, th...
A bob of mass m is suspended by a light string of length L. It is imparted a horizontal velocity v₀ at the lowest point A such that it completes a cir...
A stone tied to the end of a string of 1 m long is whirled in a horizontal circle with a constant speed. If the stone makes 22 revolutions in 44 s, wh...