STANDARD Chemistry Molarity MCQ Question
What will be the molarity of the solution in which 0.365 g of HCl gas is dissolved in 100 mL of solution?
2M
0.2M
1M
0.1M
Correct Answer
Detailed Explanation
The number of moles of HCl is calculated as 0.365/36.5 = 0.01 moles. The volume of the solution in liters is 0.1 L. Molarity = n/V = 0.01/0.1 = 0.1M.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from Solutions
A 5% solution (by mass) of cane sugar in water has freezing point of 271 K and freezing point of pure water is 273.15 K. The freezing point of a 5% so...
Elevation in the boiling point for 1 molal solution of glucose is 2 K. The depression in the freezing point for 2 molal solution of glucose in the sam...
What amount of CaCl₂ (i = 2.47) is dissolved in 2 litres of water so that its osmotic pressure is 0.5 atm at 27°C?
More from
Calculate the total vapour pressure of an ideal solution at a certain temperature if the mole fraction of component 1 is 0.4, its vapour pressure in p...
A solution is made by mixing 200 g of ethanol (C2H5OH) with 300 g of water. If the vapor pressure of pure water at the same temperature is 24 mmHg and...