STANDARD Chemistry Henry's Law MCQ Question
How much oxygen is dissolved in 100 mL water at 298 K if partial pressure of oxygen is 0.5 atm and Kₕ = 1.4 × 10⁻³ mol/L/atm?
22.4 mg
22.4 g
2.24 g
2.24 mg
Correct Answer
Detailed Explanation
Using Henry's law, the concentration of dissolved oxygen is given by C = Kₕ × p = 1.4 × 10⁻³ mol/L/atm × 0.5 atm = 7 × 10⁻⁴ mol/L. Converting to mass: 7 × 10⁻⁴ mol/L × 32 g/mol × 0.1 L = 2.24 mg.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from Solutions
A 5% solution (by mass) of cane sugar in water has freezing point of 271 K and freezing point of pure water is 273.15 K. The freezing point of a 5% so...
Elevation in the boiling point for 1 molal solution of glucose is 2 K. The depression in the freezing point for 2 molal solution of glucose in the sam...
What amount of CaCl₂ (i = 2.47) is dissolved in 2 litres of water so that its osmotic pressure is 0.5 atm at 27°C?
More from
Calculate the total vapour pressure of an ideal solution at a certain temperature if the mole fraction of component 1 is 0.4, its vapour pressure in p...
A solution is made by mixing 200 g of ethanol (C2H5OH) with 300 g of water. If the vapor pressure of pure water at the same temperature is 24 mmHg and...