STANDARD Chemistry Equilibrium Constant and Cell Potential MCQ Question
For a cell involving one electron, E°cell = 0.59 V at 298 K, the equilibrium constant for the cell reaction is [Given that 2.303RT/F = 0.059 V at T = 298 K]
1.0 × 10³⁰
1.0 × 10²
1.0 × 10⁵
1.0 × 10¹⁰
Correct Answer
Detailed Explanation
According to the Nernst equation, Ecell = E°cell − (0.059/n) log Qc. At equilibrium, Ecell = 0, so Qc = Kc. Therefore, E°cell = (0.059/1) log Kc = 0.59, which gives Kc = antilog 10 = 1 × 10¹⁰.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from Electrochemistry
E° value of Ni²⁺/Ni is^{-0}.25 V and Ag⁺/Ag is +0.80 V. If a cell is made by taking the two electrodes what is the feasibility of the reaction?
The molar conductivity of 0.007 M acetic acid is 20 S cm² mol⁻¹. What is the dissociation constant of acetic acid? Choose the correct option. [Λ°_H⁺ =...
An electric charge of 5 Faradays is passed through three electrolytes AgNO₃, CuSO₄ and FeCl₃ solution. The grams of each metal liberated at cathode wi...
More from
Calculate the dissociation constant \( K_a \) for acetic acid given that its conductivity is \( 4.95 \times 10^{-5} \text{ S cm}^{-1} \) at a concentr...
Match Column-I with Column-II. Column-I Column-II (a) Cathode reaction (i) Cu 2+ (aq) + 2e – → Cu (s) (b) Anode reaction (ii) Cu(s) ...