STANDARD Chemistry Order of Reaction MCQ Question
If 50% of a reaction occurs in 100 seconds and 75% of the reaction occurs in 200 seconds, the order of this reaction is:
1
2
zero
3
Correct Answer
Detailed Explanation
t₁/₂ = 100 second (50% reaction). After 200 seconds, 75% of reaction will be completed, i.e., t₃/₄ = 200 seconds. Thus, it follows first order kinetics as half-life is independent of concentration and follows the relation, t₃/₄ = 2 × t₁/₂.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from
Which of the following factors does NOT affect the rate of a chemical reaction?
Assertion (A): The rate constant of a first-order reaction is independent of the initial concentration of the reactants. | Reason (R): The half-life o...
Consider a potential energy diagram where the y-axis represents potential energy and the x-axis represents the reaction coordinate. Which point on the...