Physics-Properties of EM Waves
NEET Physics Properties of EM Waves MCQ Question
Type: MCQ-numerical-Easy-Class 12
What is the wavelength of an electromagnetic wave in free space if the magnetic field component is given by B_y = (2 × ) T sin(0.5 × x + 1.5 × t)?
A
12.6 m
B
6.28 m
C
3.14 m
D
1.57 m
Correct Answer
Option A
Detailed Explanation
From the expression B_y = (2 × ) T sin(0.5 × x + 1.5 × t), the wave number k is 0.5 × . The wavelength λ is given by λ = 2π/k = 2π/(0.5 × ) = 12.6 m.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from
The equivalent inductance of two inductors is 2.4 H when connected in parallel and 10 H when connected in series. What is the value of inductances of ...
ElectromagnetismPhysics
Which of the following types of electromagnetic waves was discovered last by the end of the nineteenth century?
EM SpectrumPhysics
Which of the following types of electromagnetic waves has the longest wavelength?
EM SpectrumPhysics