Physics-Maxwell's Equations
NEET Physics Maxwell's Equations MCQ Question
Type: MCQ-numerical-Hard-Class 12
Given a plane electromagnetic wave propagating in vacuum with an electric field amplitude E_0 = 300 V/m, what is the amplitude of the corresponding magnetic field?
A
1.0 μT
B
3.0 μT
C
9.0 μT
D
0.5 μT
Correct Answer
Option A
Detailed Explanation
Using the relation B_0 = E_0/c from Maxwell's equations, where c = 3 × 10^8 m/s, the magnetic field amplitude B_0 = 300/3 × 10^8 = 1.0 μT.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from
The equivalent inductance of two inductors is 2.4 H when connected in parallel and 10 H when connected in series. What is the value of inductances of ...
ElectromagnetismPhysics
Which of the following types of electromagnetic waves was discovered last by the end of the nineteenth century?
EM SpectrumPhysics
Which of the following types of electromagnetic waves has the longest wavelength?
EM SpectrumPhysics