MarksRiser
MarksRiser
Physics-Applications of EM Waves

NEET Physics Applications of EM Waves MCQ Question

Type: MCQ-numerical-Hard-Class 12

If the wavelength of an X-ray is 10^-10 m, what is the corresponding frequency of this X-ray? (Assume the speed of light is 3 x 10^8 m/s)

A

3 x 10^18 Hz

B

3 x 10^16 Hz

C

3 x 10^15 Hz

D

3 x 10^14 Hz

Correct Answer

Option A

Detailed Explanation

The frequency ff can be calculated using the equation c=λfc = \lambda f, where cc is the speed of light 3×1083 \times 10^8 m/s and λ\lambda is the wavelength 10−1010^{-10} m. Solving gives f=3×10810−10=3×1018f = \frac{3 \times 10^8}{10^{-10}} = 3 \times 10^{18} Hz.

Found an issue with this question?