Physics-Faraday's Laws
NEET Physics Faraday's Laws MCQ Question
Type: MCQ-numerical-Hard-Class 12
A coil of 200 turns is in a uniform magnetic field that changes at a rate of 0.02 Wb/s. What is the magnitude of the induced emf in the coil?
A
0 V
B
0 V
C
0.4 V
D
0.02 V
Correct Answer
Option A
Detailed Explanation
According to Faraday's law, the induced emf in a coil is given by -N(dΦ/dt). With N = 200 and dΦ/dt = 0.02 Wb/s, the induced emf is 200 * 0.02 = 4.0 V.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from Faraday's Laws
More from
The flux linked with a circuit is given by ϕB = t² + 2. The graph between time (X⁻axis) and induced emf (Y⁻axis) will be a
Electromagnetic InductionPhysics
What is the induced emf generated across a conductor moving with speed v in a magnetic field B known as?
Motional EMFPhysics
What does Lenz's law state about the polarity of induced emf?
Lenz's LawPhysics