NEET Physics Resonance MCQ Question
An RLC series circuit is in resonance at a frequency of 1000 Hz. If the inductance L is 0.2 H and the capacitance C is adjusted to maintain resonance, what is the value of C?
12.5 μF
15.9 μF
25.3 μF
31.8 μF
Correct Answer
Detailed Explanation
At resonance, the resonant frequency is given by ω₀ = 1/√(LC). Substituting ω₀ = 2π × 1000 rad/s and L = 0.2 H, solve for C to get the value of 15.9 μF.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from Resonance
More from
In an AC circuit, the power factor is given by cosφ, where φ is the phase difference between voltage and current. If the rms voltage is 220 V, rms cur...
What is the term used to describe the phase relationship factor between voltage and current in an AC circuit?
In the context of an LC circuit, which of the following statements about energy oscillation and conservation is correct?