MarksRiser
MarksRiser
Physics-Power in AC Circuits

NEET Physics Power in AC Circuits MCQ Question

Type: MCQ-numerical-Easy-Class 12

A 100 Ω resistor is connected to a 220 V, 50 Hz AC supply. What is the average power consumed by the resistor over a full cycle?

A

484 W

B

220 W

C

110 W

D

440 W

Correct Answer

Option A

Detailed Explanation

The average power P consumed by a resistor in an AC circuit is given by P = V_rms^2 / R. For an AC supply with V_rms = 220 V and R = 100 Ω, P = (220)^2 / 100 = 484 W.

Found an issue with this question?