MarksRiser
MarksRiser
Physics-AC Voltage

NEET Physics AC Voltage MCQ Question

Type: MCQ-numerical-Hard-Class 12

In a series LCR circuit with L = 3.0 H, C = 27 μF, and R = 7.4 Ω, connected to an AC source, what is the resonant frequency where the impedance of the circuit is minimized?

A

17.84 Hz

B

18.32 Hz

C

19.54 Hz

D

20.67 Hz

Correct Answer

Option A

Detailed Explanation

The resonant frequency f0f_0 of a series LCR circuit is given by f0=12πLCf_0 = \frac{1}{2\pi\sqrt{LC}}. Substituting L = 3.0 H and C = 27 μF, we get f0=12π3.0×27×10−6=17.84f_0 = \frac{1}{2\pi\sqrt{3.0 \times 27 \times 10^{-6}}} = 17.84 Hz.

Found an issue with this question?