NEET2021Physics-Work, Energy and Power
NEET 2021 Physics Power MCQ Question
Type: MCQ-numerical-Medium-Class 11
Water falls from a height of 60 m at the rate of 15 kg/s to operate a turbine. The losses due to frictional force are 10% of the input energy. How much power is generated by the turbine? (g = 10 m/s²)
A
10.2 kW
B
8.1 kW
C
12.3 kW
D
7.0 kW
Correct Answer
Option B
Detailed Explanation
The power generated is given by P = mgh(¹⁻ loss). Substituting the values, P = 15 × 10 × 60 × 0.9 = 8.1 kW.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from Work, Energy and Power
A body of mass 1 kg begins to move under the action of a time dependent force F = (2t î + 3t² ĵ)N, where î and ĵ are unit vectors along x and y ax...
2016Physics
A particle acted upon by constant forces 4î + ĵ − 3k̂ and 3î + ĵ − k̂ is displaced from the point î + 2ĵ + k̂ to point 5î + 4ĵ + k̂. The total...
Physics