Physics-Wave Motion
NEET Physics Wave Motion MCQ Question
Type: MCQ-diagram based-Medium-Class 11
In the diagram shown above, a wave is travelling along a string. If the angular wave number of this wave is 80 m⁻¹, what is the wavelength of the wave?

A
7.85 cm
B
0.125 m
C
31.4 cm
D
0.25 m
Correct Answer
Option A
Detailed Explanation
The wavelength λ is related to the angular wave number k by the equation λ = 2π/k. Substituting k = 80 m⁻¹, we find λ = 2π/80 = 0.0785 m or 7.85 cm.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from Wave Motion
More from
A diagram shows a wave in a solid medium with particles oscillating perpendicular to the direction of wave propagation. Which type of wave is being de...
Transverse & Longitudinal WavesPhysics
Which of the following combinations about transverse and longitudinal waves is correct?
Transverse & Longitudinal WavesPhysics
Which of the following statements about transverse and longitudinal waves is correct?
Transverse & Longitudinal WavesPhysics