MarksRiser
MarksRiser
Physics-Wave Motion

NEET Physics Wave Motion Match the Following Question

Type: Match the Following-match the column-Hard-Class 11

Match Column-I with Column-II.

Column-IColumn-II
(a) Amplitude of wave(i) 2π/k
(b) Angular frequency(ii) 5 mm
(c) Wavelength(iii) 3.0 rad s⁻¹
(d) Frequency(iv) T = 2π/ω
A

a-ii, b-iii, c-i, d-iv

B

a-ii, b-i, c-iv, d-iii

C

a-iv, b-iii, c-ii, d-i

D

a-iii, b-ii, c-iv, d-i

Correct Answer

Option A

Detailed Explanation

The amplitude is given as 0.005 m (5 mm), the angular frequency is 3.0 rad s⁻¹, the wavelength is related to the angular wave number as λ = 2π/k, and the frequency is inversely related to the angular frequency by T = 2π/ω.

Found an issue with this question?