MarksRiser
MarksRiser
Physics-(general)

NEET Physics (general) Match the Following Question

Type: Match the Following-match the column-Hard-Class 11

Match Column-I with Column-II.

Column-IColumn-II
(a) Enthalpy of solution(i) ∆H = –72.79 kJ / mol
(b) Enthalpy of atomization(ii) ∆ a H  = 435.0 kJ mol –1
(c) Hess's law(iii) Sum of enthalpy changes is zero
(d) Lattice enthalpy(iv) ∆ lattice H  = 788 kJ
A

a-i, b-ii, c-iii, d-iv

B

a-ii, b-iv, c-i, d-iii

C

a-iv, b-iii, c-ii, d-i

D

a-iii, b-i, c-iv, d-ii

Correct Answer

Option A

Detailed Explanation

The enthalpy of solution for HCl is given as ∆H = –72.79 kJ/mol, the enthalpy of atomization for dihydrogen is ∆ a H  = 435.0 kJ/mol, Hess's law states that the sum of enthalpy changes around a cycle is zero, and the lattice enthalpy for NaCl is ∆ lattice H  = 788 kJ.

Found an issue with this question?