NEET 2026 Physics Simple Pendulum MCQ Question
Savitha, a XI standard student, while conducting an experiment to determine the effective length of a simple pendulum L, notes down the data of time taken to complete 30 oscillations as 60 s and hence calculates the length of the simple pendulum as: (Take π² = 9.8, and g = 9.8 m/s²)
0.75 m
1.5 m
2 m
1 m
Correct Answer
Detailed Explanation
Time taken for 30 oscillations = 60 s. Time period of simple pendulum = Time taken for 1 oscillation = 60/30 = 2 s. Using the formula for the period of a simple pendulum, T = 2π√(L/g), we find L = gT²/4π² = 1 m.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from 2026
Arrange the following in the correct developmental sequence related to microsporogenesis:
Match List I with List II:
Choose the correct statements regarding cell organelles and their inclusions. A. The endomembrane system includes Golgi complex, endoplasmic reticulu...