MarksRiser
MarksRiser
NEETPhysics-Oscillations

NEET Physics Simple Harmonic Motion MCQ Question

Type: MCQ-numerical-Hard-Class 11

A particle executing SHM according to the equation x=5cos⁡(2πt+π4)x = 5 \cos \left( 2\pi t + \frac{\pi}{4} \right) in SI units. The displacement and acceleration of the particle at t=1.5t = 1.5 s is

A

−3.0 m,100 m s−2-3.0 \text{ m}, 100 \text{ m s}^{-2}

B

+2.54 m,200 m s−2+2.54 \text{ m}, 200 \text{ m s}^{-2}

C

−3.54 m,140 m s−2-3.54 \text{ m}, 140 \text{ m s}^{-2}

D

+3.55 m,120 m s−2+3.55 \text{ m}, 120 \text{ m s}^{-2}

Correct Answer

Option C

Detailed Explanation

Using the SHM equation, the displacement is calculated as −3.54 m-3.54 \text{ m} and the acceleration as 140 m s−2140 \text{ m s}^{-2} at t=1.5t = 1.5 s.

Found an issue with this question?