NEETPhysics-Kinematics
NEET Physics Motion in One Dimension MCQ Question
Type: MCQ-numerical-Medium
A body of mass 2 kg travels according to the law x(t) = pt + qt² + rt³ where, q = 4 m/s², p = 3 m s⁻¹ and r = 5 m s⁻³. The force acting on the body at t = 2 s is
A
136 N
B
134 N
C
158 N
D
68 N
Correct Answer
Option C
Detailed Explanation
The force is given by F = ma, where a = d²x/dt² = 2q + 6rt. At t = 2 s, a = 8 + 60 = 68 m/s², so F = 2 kg × 68 m/s² = 136 N.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from Kinematics
A ball is thrown vertically downward with a velocity of 20 m/s from the top of a tower. It hits the ground after some time with a velocity of 80 m/s. ...
2020Physics
A particle has initial velocity (3î + 4ĵ) and has acceleration (0.4î + 0.3ĵ). Its speed after 10 s is
2010Physics
A ball is dropped from a height h at t = 0 starting from rest. After 6 seconds another ball is thrown downwards from the same platform with a speed v....
2010Physics